Class of 2024 Honored with Academic, Campus Life Awards

May 12, 2024

Each year, 澳门六合彩官网开奖 honors members of its graduating class who have achieved excellence in their academic studies and co-curricular pursuits.

Jenna Vinoya and Alexis Danosos were among the more than 100 graduates to receive academic and campus life awards this year.

Awards were given to undergraduate, master’s, and doctoral students during events held throughout the week. Students were also formally honored during their respective Commencement ceremonies.

Award Winners

Campus Life Awards

  • Ruth Ann Constantino Senior Award: Blessed Kusi
  • Veteran and Active Duty Military Recognition Award: Shane Morgan and LaTundra Davis
  • 澳门六合彩官网开奖 Alumni Award: Alexis Danosos
  • John A. Murray Award in Leadership: Jenna Vinoya
  • Paul F. English, CSB, Campus Ministry Leadership Award: Lauren Almy
  • Joseph A. Trovato, CSB, Campus Ministry Award: Isabella Giannicchi
  • St. Cecelia Campus Ministry Award: Corey Plakosh

School of Arts and Sciences

  • Provost’s Award for Best Paper: Cora Blunden
  • Honors Award for Contribution to the Academic Experience: Madeline Bowen
  • Marsherall Award for Academic Achievement: Ian Klenk
  • Award for Excellence in American Studies: Sara Casale
  • Award for Excellence in Biology: Charly Campanella and Kristina Wilson
  • Award for Excellence in Biochemistry: Jadon Schlierf
  • Joan Rowan Memorial Award (Biology): Aroma Dulal and Alexandra M. Bruno
  • Undergraduate Award for Outstanding Achievement in Chemistry, Sponsored by the American Chemical Society, Rochester Section: Amber Blaakman
  • Award for Excellence in Natural Sciences (chemistry): Audriana Mazzara and Michael Viggiani
  • Award for Excellence in Criminology and Criminal Justice: Hayley Farewell and Alyssa Ciciriello
  • Award for Excellence in Economics: Matthew Gentile
  • Clarence Amann Award (English): Sophia Ross
  • Matthew Richards Prize (English): Sophia Ross
  • Outstanding Senior Literature Capstone Paper (English): Jarrod Martin
  • John A. Murray Award in History: Lauren Weiner
  • James S. Doyle Memorial Award for Excellence in Experiential Learning – History: Shane Morgan and Caroline Cahalan
  • Zelda Lyons Award (Humanities): Bella McEnroe
  • Award for Excellence in Legal Studies: Francesca Schmitt
  • Award for Excellence in Film and Television Studies: Emma Healy
  • Barbara F. Wheeler-Schneider Award: Michaela Meleca
  • Gary “Scoop” Cuminale Award for Excellence in Media: Gianna Giglio
  • James Seward Senior Award for Excellence in Media and Communication: Allison Lyons
  • Award for Excellence in Media Management: Alexandria Short
  • Stefan Maczynski Award (Political Science): Sha’Ryanna Harvey-Wyatt
  • Award for Excellence in Natural Sciences (physics): Kaley Pagnotta
  • Award for Excellence in Psychology - Academic Achievement: Olivia Green
  • Award for Excellence in Psychology - Academic Engagement: Maria Ierardi and Caroline Censak
  • Award for Excellence in Psychology - Commitment to Scholarly Activity: Claire Consadine and Channing Harrell
  • Rev. John F. Murphy, CSB, Award in Religious Studies: Leila Knight
  • Outstanding Sociology Student Award: Paige Polasek
  • Award for Excellence in Sport Management: Brandon Makowski
  • Hawkin Dynamics Sports Science Award: Madison Kinslow
  • Deirdre McKiernan Hetzler Award for Women and Gender Studies Scholarship: Sophia Ross
  • Kate Gleason Award (Women and Gender Studies Scholarship): Matthew Cieplicki

School of Business

  • Senior Marketing Award: Anthony Grimshaw
  • Award for Excellence in General Business Management Award: Nicolette Pallar
  • Award for Excellence in Human Resources Management - Highest UG GPA: Julia Falso
  • Excellence in Finance: Milla Litzburg
  • Charles P. Wolfe Award: Nathan Lewis
  • Delta Sigma Pi Scholarship Key: Gracie Jacob
  • Otto A. Shults Accounting Excellence Award: Gracie Jacob

Master of Business Administration

  • Distinguished Student Award: Kelly DeCaro
  • Scholarly Achievement Award: Jonathan Costain

Ralph C. Wilson, Jr. School of Education

  • Outstanding Undergraduate Educator Award – Adolescence: Nicholas Mitten
  • Outstanding Undergraduate Educator Award – Childhood: Oumy Diop
  • Outstanding Undergraduate Teacher Community Service Award: Emily Sullivan
  • Outstanding Undergraduate Teacher Leadership Award: Sara Casale
  • Collaborative Education for Equity Trailblazer’s Award: Morgan Greiner

Master of Science in Library Media

  • Distinguished Library Media Award: Savanna Webb and Christine Lopez

Master of Science in Special Education

  • Excellence in Capstone Research Award: Latoya Davis and Sydney Combs
  • Outstanding Educator Award: Tyler Samuels
  • Social Justice Award: Wendy Benton

Doctorate in Executive Leadership

  • Exemplary Performance in Leadership: Burnice Green, Carolyn McLaughlin, Ana Mendieta
  • Exemplary Performance in Scholarship: Eileen Feinman, Burnice Green, Stanley Ekiyor, Jill Pippin, Emery House, Theodore Love, Nicole Reid-Christopher, LaShawnna Harris, Alina Nazari,
  • Exemplary Performance in Service: Debra Lubberts, Alina Nazari, Nichole Henry-Toxey

Wegmans School of Nursing

  • Clara H. Wagner Excellence in Clinical Practice Nursing Award: Alyssa Flabo
  • Genesee Valley Nurses Association Student Leadership Award: Darlene Navas
  • Wegmans School of Nursing Undergraduate Award for Highest Undergraduate GPA: Lea Annechino
  • Wegmans School of Nursing Undergraduate Award for Highest RN/BSN GPA: Christopher Jorstad
  • Glover-Crask Simulation Center Experiential Learning Award: Olivia Radford and Mia Hinds
  • Wegmans School of Nursing RN/BSN Professional Practice Award: Hannah Jacobs

Master of Science in Advanced Practice Nursing

  • Master of Science in Advanced Practice Nursing Academic Excellence Award: Adam Lawrence, Shelby Gross, Cassidy Kaczor, Hillary Martin
  • Master of Science in Advanced Practice Nursing Distinguished Student Award: Michael Bernard-Chapman, Kristen Vito, Yanira Cornier, Hala Nasra, Amanda G. Anzalone-Burgette, Anna Garrabrant

Mental Health Counseling

  • Kastberg Scholarly Achievement Award: Andrea Tomaino
  • Dvorin Award for Excellence in Integrated Care: Makhi Love
  • Bufano Counselor Excellence Award: Cindy Ramos

Doctor of Nursing Practice

  • Academic Excellence and Scholarly Achievement Award: Marcie McMahon
  • Clinical Practice Scholarship Award: Candice Job and Lauren Sheldon

Wegmans School of Pharmacy

  • Dean’s Circle Awards: Alicia Zimmer, Alyssa Beyer, Alicia Bill, Lindsey Rathbun, Bridget Austin, Dejanee Neal, and Lial Altaie
  • APhA-ASP Senior Recognition Certificate: Alyssa Beyer
  • Pharmacists Society of the State of New York Award: Bridget Austin
  • USPHS Excellence in Public Health Pharmacy Award: Makenna Moll
  • Merck Academic Excellence in Pharmacy Award: Katherine Leaty and Vincent Salerno
  • Viatris Excellence in Pharmacy Award: Alicia Bill  
  • Excellence in Experiential Education Award: Kristina Alkhasyan, Karnjit Brar, William Fell, Katherine Leaty, Niyati Patel, Alexis Velie, and Alicia Zimmer
  • Wegmans Pharmacy Academic Excellence Award: Alicia Zimmer
  • Jack Brown Clinical Research Award: Allison M. Rogowski